- 4 éves korában már tudott olvasni.
- 14 éves korában segédtanítóként kezdett dolgozni.
- 16 évesen beiratkozott a Debreceni Kollégiumba, egy év kihagyással 3 évig volt a diákja, de nem érettségizett le.
- Tudott gitározni.
- Festő vagy szobrász szeretett volna lenni a kollégiumi évek alatt.
- Tudott latinul, görögül, németül, (ezeket az iskolában sajátította el), angolul és franciául önállóan tanult meg
- Szép szeme, különös tekintete volt. „Sohasem láttam felnőtt embernél oly végtelenül jóságos s oly nagy gyöngédséget kifejező szemeket, melyeket rendszerint valami fátyolféle takart.... Befelé nézett, mint azok szoktak, akiknek gazdag benső világuk van." (egy gimnáziumi tanítványa)
- Akadémiai vezető tisztsége (titkár majd főtitkár) miatt 10 évig nem írt verseket.
- Korának legnagyobb kitüntetését, a király által adományozott lovagkeresztet visszautasította. Többször is rá akarták beszélni, hogy vegye át, végül levélben elküldték neki, de meg se nézte, soha nem bontotta ki a dobozát. Érzéseit A csillag-hulláskor című ironikus versfüzérben örökítette meg:
„Járnak hozzám méltóságok, / Kötik rám a méltóságot: / Megbocsásson méltóságtok, / Nem érzek rá méltóságot.” Kosztolányi Dezső, Faludy György és mások szerint létezett ennek nyersebb verziója is, amit Arany egyenesen az érdemkereszt csomagolópapírjára írt: „Hasfájásban szenvedek, / Kiskeresztet küldenek, / Ha csak egyet tojhatnám, / Száz keresztért nem adnám.” - Tüdőgyulladásban halt meg – egyesek szerint a pesti Petőfi-szobor avatásán fázott meg.
- Walesben díszpolgári címet kapott 200. születésnapján.
Címkék: életrajz Arany János
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://kalvariakt.blog.hu/api/trackback/id/tr8312310725
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.